- 2.5.2022
Václav Cibulka slouží v aktivní záloze už dvacet let. Začínal ve Strašicích, kde vznikla vůbec první ucelená jednotka s názvem První mechanizovaná rota Československých legií. V lednu 2004 stál u zrodu AZ KVV hlavní město Praha. Za tu dobu prošel u pěší roty několika pozicemi: byl kulometníkem, velitelem družstva, starším ženistou a nyní je starším skladníkem velitelského družstva. V civilu pracuje jako sklář u firmy Kavalier v Sázavě, kde u pece s píšťalou „fouká“ laboratorní sklo a sklo do domácnosti.
Během své kariéry absolvoval přes 60 vojenských cvičení. Z těch staršího data nejraději vzpomíná na práci v Plaňanech u Kolína, kdy s kolegy pomáhali s odstraňováním následků povodní. Z novějších pak na letní nasazení v Národním očkovacím centru. „Fungovala tam perfektní vojenská organizace. Bylo příjemné, když nám lidé dávali najevo, že oceňují naši práci,“ říká Cibulka a vyzdvihuje, že jejich nasazení prý chválili nejen staří, ale i mladí. „Jednou se s námi loučil asi dvacetiletý mladík slovy: Tedy pánové, fakt to máte skvěle zorganizované. Žádné čekání, super,“ dokládá.
K aktivní záloze se Cibulka přidal ze stejných důvodů, jako řada dalších: Chtěl být užitečný a potřeboval, aby jeho práce měla hlubší smysl. Za těch dvacet let podle něj aktivní záloha udělala obrovský skok kupředu, zejména v logistice: „Když jsme začínali ve Strašicích v roce 2002, měli jsme výstroj ještě po záklaďácích a plechové přilby. Dnes máme všichni stejnou výstroj jako vojáci z povolání. Tento rok jsme dostali nové přilby, bojové opasky a oděv do nepříznivého počasí tzv. goratexy. Z toho je vidět, že logistika funguje dobře,“ pochvaluje si.
Pokud mu bude zdraví sloužit, chce být četař Václav Cibulka užitečný i nadále. „Cítím, že moje práce tady má význam. Chci pomáhat České republice a jejím občanům tak dlouho, jak to bude možné.“
Autor: kapitánka Martina Sofie Halíková
Vydáno: 13.12.2021