- 10.1.2025
Pomáhali při pandemii covidu, ochraně hranic před nelegální migrací, jsou nasazení na misích v zahraničí. Vojáci aktivní zálohy stojí čím dál častěji po boku vojenských profesionálů a nejinak tomu bude v budoucnu. I to zaznělo na dnešním zasedání Rady velitelů jednotek aktivní zálohy, která se sešla už pojedenácté. Rada velitelů aktivní zálohy je stálým poradním orgánem náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, který se zabývá problematikou dalšího rozvoje AZ a dává doporučení v oblasti přípravy záložníků. S vojáky AZ v Domě armády Praha diskutovali ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.
Vojáci v aktivní záloze se v nedávné době také zapojili do operačního nasazení na odstraňování následků letošních povodní. První z nich nastoupili už dva dny poté, co vláda schválila nasazení sil a prostředků resortu obrany a bylo nasazeno a pomáhalo 176 vojáků AZ. „Chci poděkovat všem, kteří byli nasazení, ale i všem, kteří pomáhali v zasažených oblastech ve svém volném čase. Vyřiďte prosím i svým kolegům, že jim za to děkuji,“ požádala ministryně obrany Jana Černochová velitele jednotek AZ.
Pokračuje také operační nasazení vojáků AZ v Litvě, Lotyšsku, Kosovu a dalších zemích. Armáda s nimi počítá i v rámci, v tomto týdnu schváleném Poslaneckou sněmovnou a Senátem, mandátu pro působení Armády ČR, tedy i aktivní zálohy, v zahraničních operacích v letech 2025-2026. „Zahraniční mise nám ukazují, že společný výcvik a sdílení zkušeností fungují. Učí nás bojové dovednosti a vedou nás k soudržnosti a schopnosti společně reagovat na nečekané situace. O to důležitější to je v době bezpečnostní nestability a eskalujícího napětí. Historie potvrzuje, že války nevyhrávají pravidelné armády, ale armády, které mají silné a kvalitní zálohy,“ vyzdvihl význam záloh generál Karel Řehka.
Resort Ministerstva obrany si práce těch, kteří se rozhodli přispět k obraně a bezpečnosti České republiky, nesmírně váží. Různými opatřeními se proto snaží nejen zjednodušit nábor, ale především lépe ocenit službu v AZ. V loňském roce došlo například ke změně legislativy, která má napomoci k větší motivaci sloužit: Byl zaveden náborový příspěvek, vyšší odměna pro studenty VŠ, ale i odměňování těch, kteří již v aktivní záloze věrně slouží – formou stabilizačního příspěvku. Byly rovněž navýšeny odměny za velmi dobré nebo výtečné plnění služebních povinností a neopomenuty byly i nefinanční motivace.
„Nadále probíhá také doplňování techniky pro pěší roty KVV, zbraní a dalšího materiálu. Cílem je, aby každý voják v AZ měl trvale přidělenou svoji zbraň s příslušenstvím, věděl, kde ji má, a staral se o ni,“ konstatovala ministryně obrany.
Nábor nových vojáků by pak měla usnadnit změna vyhlášky o zdravotní způsobilosti, jejímž cílem je umožnit snadnější nástup zájemců k AČR i AZ, odstranit administrativní a jiné nadbytečné překážky a nelogičnosti: „Aby voják, kterému se zhorší nebo který nemá ideální zdravotní stav pro danou pozici, mohl najít jinou, kde tento zdravotní stav není překážkou,“ upřesnila ministryně. Další legislativní změny týkající se aktivní zálohy, které navrhuje ministryně, mají například přinést i zrušení provádět zdravotní prohlídky na začátku nebo konci cvičení, pokud to nebude nutné, nebo možnost proplácet nevyčerpané volno a další opatření, která zlepší samotný výkon služby vojáků v aktivní záloze. Návrh zákona by měl být předložen vládě ke schválení ještě v tomto roce.
Náčelník Generálního štábu připomněl, že v souvislosti s náborem i udržením personálu musí ozbrojené síly překonávat řadu překážek. Cestou je podle něj jít zájemcům o službu aktivně vstříc, zjednodušovat procesy, zpřehledňovat kariérní možnosti a posilovat spolupráci se zaměstnavateli. „Vaše práce je záslužná, proto k ní potřebujete podmínky, které vás podpoří, ne odradí. (…) Nestačí tvrdit, že (zaměstnavatelé záložáků) jsou pro nás rovnocennými partnery. Armáda pro ně musí být protějškem, který budí respekt a důvěru. Zaměstnavatelé musí vidět, jak důležitou roli jejich lidé v záloze hrají. Proto v budoucnu plánujeme například možnost návštěvy výcviku,“ prozradil Řehka.
Armáda také hodlá pokračovat v dalších projektech, jak oslovit mladou generaci a přilákat ji ke službě vlasti. Jako správný směr se podle šéfa armády ukázalo dobrovolné vojenské cvičení středoškoláků a spolupráce s fakultami VŠ. V roce 2025 už středoškoláci budou cvičit na sedmi místech a jejich počet bude podle Řehky čtyřnásobný.
Větší úloha v obraně území ČR
V příštím roce projde aktivní záloha výraznou změnou: Připravuje se změna struktury Teritoriálních sil, pod něž pěší roty AZ při krajských vojenských velitelstvích (KVV) spadají. Ty jsou a budou složeny téměř výhradně z vojáků v AZ a měly by podle ministryně obrany hrát stále větší úlohu v obraně území ČR. „V příštím roce vzniknou prapory územní ochrany v každém kraji rozšířením pěších rot. To bude klást větší požadavky na nábor do jednotek pod velením KVV, větší požadavky na přípravu velitelů a nově vzniklých štábů,“ sdělila. Vojáci AZ u útvarů pod velením ostatních velitelství sil budou předurčeni pro doplnění mírových stavů svých útvarů a budou se připravovat na ta služební místa, na která budou předurčeni. „Ostatní pak budou připravováni na vytváření mobilizačních útvarů pro případ stavu ohrožení státu nebo válečného stavu. To si vyžádá určité změny v odborné i velitelské přípravě vojáků v AZ u útvarů včetně jazykové přípravy,“ doplnila Jana Černochová.